Słów kilka o oleju kokosowym

Słów kilka o oleju kokosowym

Olej kokosowy uważany jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów, choć jeszcze nie tak dawno temu opinie na jego temat były zupełnie inne. Uważano bowiem, iż ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, olej kokosowy jest szkodliwy dla zdrowia, może przyczyniać się do rozwoju nadwagi i otyłości oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Właściwości oleju kokosowego

Obecnie uważa się, że zawartość w oleju kokosowym średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT) może przynosić wiele zdrowotnych korzyści. Są one metabolizowane w odmienny sposób niż inne kwasy tłuszczowe, nie wymagają udziału żółci, są transportowane bezpośrednio do wątroby, gdzie zużywane są jako źródło energii, dlatego nie zostają magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. Ta właściwość oleju kokosowego jest najczęściej wykorzystywana przez osoby odchudzające się, a także przez sportowców, ponieważ MCT spożyte przed aktywnością fizyczną, opóźniają wykorzystanie glikogenu mięśniowego jako źródła energii.

Olej kokosowy bogaty jest w kwas laurynowy (główny składnik MCT w oleju kokosowym), który posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu sprzyja podnoszeniu odporności organizmu oraz wspomaga walkę z drobnoustrojami.

Spożywanie oleju kokosowego może również korzystnie wpływać na profil lipidowy, podnosząc wartość ‚dobrego’ cholesterolu HDL. Zawarte w oleju antyoksydanty sprzyjają niwelowaniu skutków stresu oksydacyjnego, poprawiają stan skóry, a u osób chorych na osteoporozę może zapobiegać uszkodzeniom kości w objętej chorobą tkance. Dodatkowo olej kokosowy może regulować poziom cukru we krwi a także nasz apetyt.

Olej kokosowy – rodzaje

Na sklepowych półkach można spotkać się z dwoma rodzajami oleju kokosowego: rafinowanym i nierafinowanym.

Nierafinowany olej kokosowy powstaje w procesie tłoczenia na zimno, dlatego też zachowuje wszystkie swoje zdrowotne właściwości, a także charakterystyczny smak i zapach. Jego temperatura dymienia wynosi ok. 180 °C, dlatego nie jest polecany do długotrwałego smażenia czy pieczenia, powinno się go wykorzystywać raczej na zimno lub podgrzewając do niewysokich temperatur.

Rafinowany olej kokosowy produkowany jest przy użyciu wysokich temperatur, dlatego jego wartości odżywcze są niewielkie oraz jest on pozbawiony smaku i zapachu. Jego zaletą jest to, iż posiada on wyższą temperaturę dymienia, ok. 204 °C, dlatego polecany jest jako tłuszcz do smażenia.

Olej kokosowy w kuchni

Olej kokosowy można wykorzystywać w kuchni tak jak każdy inny tłuszcz do obróbki cieplnej pokarmów. Może być dodawany do zup, zapiekanek, sałatek, ciast i deserów, a także.. kawy (bardzo modna ostatnio bulletproof coffee). Olej kokosowy z powodzeniem zastępować może również masło. Tak naprawdę jego wykorzystanie w kuchni ograniczać może jedynie nasza wyobraźnia.

Należy pamiętać, że olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma konsystencję stałą. Nie wymaga przechowywania w lodówce, ale najlepiej gdy trzymamy go w chłodnym i zacienionym miejscu, w takich warunkach najdłużej zatrzymuje swoje właściwości.

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie zakupić można w 100% naturalne oleje kokosowe WRC fitline!

Oleje kokosowe WRC fitline

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *